Przejdź do głównej zawartości

Dotknij stopą głowy. Swoją. Swojej.

No i kij w nerkę z tym rozciąganiem, jak mnie wszystko tylko boli.

Ok, powiedziałam to. Zrobiło mi się trochę lżej na tasiemcu. Nie mogę udawać, że to mi wychodzi, nie muszę udawać, że to lubię. Tracę godzinę z życia dwa razy w tygodniu tylko po to, by móc dotknąć palcami podłogi na stojąco. Notabene PO CO, jak ma się urok osobisty na poziomie kota ze Shrecka i bardzo lubi jak mężczyzna wyręcza mnie w podnoszeniu/dźwiganiu/przesuwaniu.

Patrzę z nieukrywaną zazdrością na jedną taką, której kości są z silikonu. Nie pomaga fakt, że jest śliczna i silna i ma ładniejsze nogi ode mnie. Trochę lepiej się czuję, jak mogę na nią popatrzeć z góry (ha! jest ktoś NIŻSZY ode mnie na sali!) i nakazać zrobienie stu pompek.

Yep, mam niski i podły charakter. Przynajmniej równowaga jest zachowana we wszechświecie* mówię oczywiście o mojej ogólnej zajebistości

Po tym jak dwie moje kurki wyjebały szpagaty na moich oczach - nigdy wcześniej ich nie umiejąc robić, a mając taki progres na moim stretchingu - postanowiłam, że do końca tego roku moje krocze spotka się z glebą. wiem, jestem rozkosznie obleśna W szpagacie oczywiście. Jeżeli więc zerwę sobie coś i następne miesiące będę uprawiać kettle drogą korespondencyjną, zrozumcie - tak chciał los.

Szukając pomysłu na skuteczny stretching dla bardzo leniwych osób z trudnym kręgosłupem zarówno moralnym jak i faktycznym, znalazłam jedynie bardzo mało odpowiadające mi chińsko-rosyjskie* podejście do rozciągania. *W sensie - najlepiej całym ciężarem wjebać się na rozciąganą osobę i słuchać jak krzyczy o litość. Przy okazji odkryłam, że działam jak pstryczek - wymuszając na mnie hardcorowe rozciąganie, włącza mi się kopania po głowie. Więc teraz już nikt nie chce mnie rozciągać metodą chińsko-rosyjską.

Próbowałam również Tary Stiles - świetna laska od jogi i miliona rozgrzewek stretchingowych, niestety bez widocznego progresu (prócz rozwalenia sobie Achillesa, oczywiście). Teraz rozciągam się instynktownie i jest trochę lepiej (ktoś poleci mi jakiś sprawdzony pilates?), chociaż dalej z nienawiścią patrzę na laski, których plecy zginają się pod kątem prostym. W tą drugą stronę.

Oczywiście, że nie podobają mi się zawodowe gimnastyczki. Uważam, że to obleśne jak możesz łydkę przerzucić nad ramieniem a żebra wyłażą bokiem. Sylwetki baletnic również mnie odstręczają, a samo patrzenie na ich pointy wywołuje ciarki na ciele.

Co jednak odkryłam dzięki rozciąganiu? Zmieniła mi się trochę figura - oczywiście na lepsze. Jeżeli więc istnieje jakiś ważniejszy powód we wszechświecie by męczyć się w tych karkołomnych pozycjach - to ja go nie znam. Zawsze klęłam gdy miałam dociągnąć brzuch do wyprostowanej nogi, teraz jednak wiem, że wszystkie moje ROZRYWAJĄCE się rzeczy w ciele prowadzą mnie do bardziej atletycznej sylwetki.

Mięśnie potrzebują, po tych wszystkich syczących spięciach, by je rozciągnąć. Jeżeli więc pilnujesz by rosły, miały pokarm w postaci BCAA i były coraz silniejsze - MUSISZ zainwestować w stretching. Uwierz mi gdy powiem, że olewałam rozciąganie ciepłym moczem przez cały ten czas bawiąc się kettlami. Niby coś tam symulowałam na koniec, klepałam z obowiązku o potrzebie stretchingu, ALE. Rozciąganie to męczarnia, w której nie widziałam za dużo głębszego sensu. Rura oczywiście twardo udowodniła, że mam mały rozumek. Spokorniałam. Rozciągam się. Ludzie widzą efekty. Bez potrzeby dotykania stopą głowy.

No. My tu gadu gadu, a trening na nogi trzeba zrobić.Czas: 30 minut

Ćwiczenia:
1. Przysiady 10-15-20
2. Pół przysiad na jednej nodze 5-7-10
3. Przysiad na złączonych nogach 10-15-20
4. Kolanko 5-7-10
5. Wykrok w przód 5-7-10

Twoja rozpiska:
Przygotuj trzy ciężary. 8kg, 12kg, 16kg. Jeżeli nie masz - dwa. Jeżeli nie masz dwóch - jeden. Z jednym ciężarem będziesz musiała minimum 3 serie zrobić, maksimum 5, jeżeli jesteś Pomarańczowa.
Uwaga! Zakwasy mocne na drugi dzień po treningu. (na pierwszy dzień po treningu - też.) (nie żarcik)

Zielona:Jeżeli jesteś początkująca, nie rób go w tym systemie. Przygotuj trzy ciężary i rób ćwiczenia, ale najpierw wszystkie ćwiczenia wykonaj jednym ciężarem (wszystkie ćwiczenia po 10 powtórzeń), odpocznij, potem wszystkie drugim, itd. Możesz ostatnią serię zrobić bez obciążenia, jeżeli masz tylko dwa kettle. Jedna runda.

Pomarańczowa: Jedna runda jeżeli masz wszystkie ciężary, ale zamiast 10-15-20 zrób 5-10-15 oraz 3-5-7. Dwie/trzy rundy, jeżeli 2. Jeżeli masz trzy ciężary możesz również zrobić system Zielonej (wszystkie ćwiczenia jednym kettlem, potem wszystkie drugim, potem trzecim) - będzie to bardziej spalający trening.

Czerwona: Dwie rundy jeżeli idziesz systemem Zielonej. Jedna runda jeżeli idziesz razem ze mną na YT. Jeżeli będziesz chciała więcej sobie dorzucić - nie chciej. Zrób więcej stretchingu na koniec.

Komentarze

 1. Kiedyś było tak: trening, trening iber alez. Jak zabolało, to zrozumiałem, że w boski porządek wszechświata domaga się również rozgrzewki. A potem zmęczony i zachwycony tym, że mnie dwa dni boli (ergo: jestem twardy bo ćwiczę, chociaż mnie boli dwa dni) budowałem w sobie przekonanie, że ma boleć, bo to znak, że dobrze ćwiczę.
  Omne trinum perfectum. Dopiero triada: rozgrzewka - trening - rozciąganie pokazała mi co to znaczy pracować nad sobą. I sam nie wierzę, że tak myślę, ale zaczynam skłaniać się ku konstatacji, że rozciąganie to najważniejsza część treningu. W zasadzie cały trening to przygotowanie do rozciągania. Sam stretching może być mocnym treningiem. Tylko jest jeden problem. Nic mnie nie boli na drugi dzień. Chyba źle ćwiczę ;-) I też marzę żeby ideał sięgnął bruku :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. http://stretching.republika.pl/szpagat.html - z tego "ćwiczę" poprzeczny (czyli dwa razy w tygodniu - po kłapojrze, jak trener coś mówi, i na ściance. Znaczy nie dosłownie na ściance, że opieram nogi o uchwyty i celebruję grawitację, tylko w przerwie między wejściami).

  http://www.youtube.com/watch?v=z1JfmQLtnOA - my personal Jesus.

  OdpowiedzUsuń
 3. An-ge, masz tak identyczne doświadczenia, że zaczynam węszyć spisek! Nigdy nie umiałam zrobić szpagatu... Ani sznura, ani gwiazdy. Ani nawet mostka inaczej niż z leżenia. Gimnastyczne przewroty też mi nie szły za bardzo. Za to na pięści nie było mocnych. :P I niedawno znowu podjęłam walkę z oporną materią. Z dość głupiego powodu: na Pyrkonie chcę wziąć udział w konkursie cosplay i wybrałam sobie dość kopiąco-bijącą postać do odegrania. Niestety, filmowe mordobicie ma więcej wspólnego z baletem niż mordobiciem. :/ No, generalnie wpadłam jak śliwka w kompot.
  Btw. Tsatsouline napisał "Rozciąganie odprężone"- czytałaś? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. oczywiście. zrobiłam jeden trening - nie mogłam się ruszać dwa dni. muszę się najpierw rozciągnąć, by potem móc robić ten jego hardcore.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okej... To podobnie, jak ja- tzn. zarzuciłam trening w połowie z obawy przed konsekwencjami. :D Jestem beznadziejna...
  Ale to generalnie ma sens nawet na tak amebowym poziomie. Jak robię skłon, w sensie stojąc, to jakby robię zwis i czekam. Po jakimś czasie cały garb mi się rozluźnia i w końcu... obie dłonie leżą na podłodze! Szok! Nie? :D I tak z każdym mięśniem.
  I ostatnio natknęłam się na barierę ruchomości stawów. Cóż... Trwa znajdywanie rozwiązania. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ~odciskacz palców8 grudnia 2013 08:50

  Jak ważne jest rozciąganie przekonałam się, gdy nie mogłam chodzić (nie mówiąc o bieganiu), bo kolano nie było dłużej w stanie podtrzymywać napiętych mięśni pośladka i ud. Od tamtej pory po każdym treningu, wręcz z dziką rozkoszą, rozciągam mięśnie. Choć to i tak już nie ta sama flexible me, która za dzieciaka trenowała przez czas jakiś karate. Tam to się kładło duży nacisk na to.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczytaj się w to co Paweł Caculin pisze o oddechu przy rozciaganiu. To naprawdę działa! Jak już jesteś "w zwisie" tak nisko, że "niżej się nie da" to zrób lekki wdech i potem potężny i długi wydech. W trakcie wydechu wyobraź sobie, że robisz go tylko po to żeby opaść niżej / sięgnąć dalej. Przeczekaj, zrelaksuj się i powtórz. I nagle okaże się, że podpierasz się całymi dłońmi na podłodze. Znajomy, który mnie tego uczył, użył strasznie plastycznej (rzekłbym: plastikowej) metafory, której nie śmiem przytoczyć, aby nie zostać posądzonym o szowinistyczne zagrywki :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja bardzo lubię streching z P90X, joga też daje radę... taaa wiem, joga jest nudna, ale jak się dobrze przyłożysz... będziesz zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Życie na ziemi to nieustanna walka. Walka z diabłem, pokusami, z lenistwem i wadami.
  Koniec świata może być w każdej chwili. Pomyśl o wieczności. Masz do wyboru niebo albo piekło.
  Nie dbasz o zbawienie duszy?
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. A nie wystarczy poczytać "Superstawy" i "Rozciąganie odprężone" Pawła Tsatsouline'a (wolę polski transkrypt - Caculina) i sobie dobrać ćwiczonka. Nie tylko w kettlach ten gość jest dobry.

  OdpowiedzUsuń
 11. amen bracie.
  jednak po serii z rozciągania Pavla nie mogłam się ruszać przez 2 dni. nie chwalę się, a żalę.

  OdpowiedzUsuń
 12. ~"Andzia"-- Anja16 lipca 2014 22:35

  OKI. Na taki zakwas to tylko maślanka w duużej ilości i duuża ilośc białego mięsa w dzień i do dwóch dni po treningu. Na śniadanko kotlecik z kurczaczka,obiad jakiś łosoś. A maślanka w przerwach. I jeszcze wieczorem sok pomidorowy domowej roboty ( ten ma potas). Ja nie żartuję. Działa. Może sam jadłospis nie wygląda zbyt ambitnie i Geslerowej nie przypomina, ale dla mikrouszkodzeń się sprawdza. Pieruński ból szybciej znika. A jeszcze. Obowiązkowo po 9-10 godzin snu wtedy. Wiem, że mało kto może sobie na to obecnie pozwolić, ale jak już nas łamie to nie ma wyjścia;-) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy baby od kettli puchną wszerz?

Kettle w kraju rozwinęły się niczym strajki na wiosnę, ale... gdy przychodzi do mojego pisania na blogu, siadam i warczę tylko na monitor. Dalej BABY BOJĄ SIĘ CIĘŻARÓW i mają o tym ciulowe pojęcie.
Widzę pewien wpływ tekstów reklamowych i tworzenia scenariuszy do video pogadankowych (moją płodność widać na kanale YT: Ange z kawą na rurze szczególnie na playliście z Kawą) (jeżeli odpalicie te odcinki i mentalnie zamienicie słowo pole dance na kettlebell, macie pierdylion dobrego materiału!) (PIERDYLION!) na cele poprawy sytuacji świadomości kettlowej w Polsce. Naprawdę widzę, choć jestem małym kanałem informacyjnym bez poważniejszej liczby fanów...(tak, idź to zmień swoją subskybcją!)
Poprzez falę mody na kettle, trening siłowy zmieszał się z fitnessem - produkując bardzo popularny system treningu crossfitowego, czyli mocny wpierdol i zahasanie. Tym sposobem powstał twór, który owszem, wzmacnia, pomaga spalić kalorie, a jednocześnie... znacząco zwiększa masę mięśniową kobiet.
I pisze …

Gratulujemy jesteś zwycięzcą! Teraz nam zapłać

Dawno mnie nie było, z przyczyn wszelakich (przyczyny te mają związek z tym, że jestem na 12stym miejscu w skali ŚWIATA ze swoim kanałem Iron Pole Dance na YT, wyprzedzając tym samym kilka niesamowitych gwiazd tego sportu, przed którymi klękają miliony).

Ciul z tym, mam dla Was newsa. Nie będzie wycyzelowany, bo jak mam cyzelować, to znowu nic nie napiszę. Ok, do brzegu:
Wygrałam Jakiś Plebiscyt Publiczności!  Tylko muszę sobie za nagrodę zapłacić... - czyli jak Sępy na pomysł wpadły.

/Uwaga! Notka nie ma na celu zdyskredytowania żadnej działalności gospodarczej. Jest to tekst z gatunku PARODIUJĄCYCH zawierający spoilery pracy instruktora! notka ta adresowana do właścicieli klubów treningowych, ale pouczająca również dla ich bywalców. Jeżeli nie masz poczucia humoru lub życie odebrało Ci wiarę w ludzkość - zapraszamy na stronę www.idzgdzieindziej.pl /

A było tak...


Największe błędy. O tym jak zostałam chujem-instruktorem.

Może trochę będę świnia, ale z drugiej strony mój wewnętrzny kettlo-nazizm mocno się wzdryga, gdy widzę co się dzieje w grupach podobno zaawansowanych. I tak, świnia, bo mówię na przykładzie własnego klubu. Zatem jadę po kolegach instruktorach, tym sposobem awansując już oficjalnie do miana Chamidła Roku 2019.

Zdobycie uprawnień StrongFirst nie wymaga przynależności do Mafii Kettlowej ani tym bardziej Żelaznej Milicji. Możesz być technicznie kompetentny, możesz mieć poukładane w głowie i znać progresje jak kształt swej poduszki, a i tak jest ryzyko, że wpadniesz w pułapkę "byle jak, byle już z dupy było". Dlaczego?

Dorośli ludzie często mają problem z uczeniem się. Chcą szybko już umieć i być "dobrym w". Nie chcą się męczyć "przedszkolem". Przecież są dojrzali i inteligentni. Deklarują przy tym, że rozumieją iż proces przyswajania nowych motorycznych umiejętności może wymagać czasu, pokory i dystansu do siebie.


Taa. 
Koledzy i koleżanki po fachu TŁUMACZĄ, ŻE …