Przejdź do głównej zawartości

Old peoples kettlebells - notka geriatryczna o Tobie.


Czujesz boskie uniesienie i dodatkową moc, gdy jednocześnie z grupą machasz swingi. Tempo. Dźwięk. Masa. Oddech. Przekraczanie granic.

Odstawiasz kettla, symulujesz rozciąganie, myjesz się, przebierasz, żegnasz z ekipą. I umierasz w domu.

To starość Cię dogania.


Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Nie bez powodu każda kultura na planecie ziemi (z wyjątkiem kultur bakterii) ma w swoich strukturach społecznych jako karę jakąś formę odizolowania jednostki od masy.  Więzienie, banicja, wykluczenie społeczne, etc. Chcemy się wyróżniać na tle innych, ale jednocześnie "przynależeć". Instynkt stadny pełną gębą odzywa się już na poziomie doboru partnera czy zwierzęcego towarzysza. Nic wiec dziwnego, ze zajęcia ruchowe w grupie cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Może nie czysto kettlowe, ale o tym zaraz. (jak jesteś tu tylko po trening, to znajdziesz go na końcu notki)

Czy to w grupie z jednym tempem, czy bardziej w stylu siłowni - ludzie chcą być widziani, że "mogą, i to ile!". A gdy nie ma interesującej przypadkowej widowni, zawsze są Internety. I chociaż moda na endomondo przeminęła, Instagram stał się popularny w Polsce. Nie trzeba już polegać na rodzinie i znajomych, że docenią nasz wysiłek na FB. Teraz można potwierdzać swoją wartość w liczbie serduszek od zupełnie obcych osób! I nie musisz być wcale #piekny#mlody! Bo w sumie to... już nie jesteś.Przyjęło się tak jakoś, że podświadomie definiujemy Sale Treningową jako teren jednostek młodych i sprawnych. Jeżeli chodzi o ciężary czy sporty walki, to głównie mężczyzn. Dzięki temu, że Matka Natura każe nam wszystkim się starzeć - nie dziwi nas już w Polsce widok ludzi po 50tce uprawiających sporty ekstremalne (czyt.nie nordic walking; chociaż wciąż jak słyszy się o "treningu dla osób starszych" to myśli się w pierwszej kolejności o jodze lub aerobiku na basenie).

I tu mała dygresja: jak przypomnę sobie luźne konwersacje w gronach głównie samczo_instruktorskich o tym, jakie to zaskoczenie, że tyyyyle kooooobiet (kobiet, nie nastolatek) trenuje kettle... Kopnąć w głowę wydaje mi się mało i nieskutecznie, skoro i tak już w niej szare komórki ewidentnie obumarły.

/////Zaawansowane Kury /////////Początkujące Kury/////////Zaawansowane Kury///////


Równouprawnienie w sportach to jednak nie jest temat dzisiejszej bajki cioci kury Angeli. "A nie miało być o starych ludziach..?" (Jak czytanie literek Cię nudzi, przewiń do tekstu pod kolejnym zdjęciem)

Zastanawiałeś się może jak to jest, ze nie widać na Internetach zdjęć/filmików z treningów grupowych kettlowych spoza pięknej Polski?  (treningów crossfitowych z okazjonalnym użyciem kettli NIE zaliczamy do tej kategorii) Ponieważ... Trening GRUPOWY HardStyle nie jest tworem autora Hardstyle tylko Dariusza Waluś.

Ale co to zmienia w szerszym kontekscie? Że jesteśmy najbardziej doświadczoną kadrą w świecie w treningu grupowym i będą tego efekty. Tak jakoś wyszło.

Jeżeli jesteś ze mną trochę dłużej niż, powiedzmy, od niedzieli - zapewne wiesz, że czynnie pomagałam tworzyć kettlowe zjawisko od samego startu. Skupiałam się głównie na wprowadzeniu odważników do treningu kobiet, których gros w tamtym czasie, od Ewy Chodakowskiej wolał tylko Zumbę. O "krosfitach" się jeszcze głośno nie mówiło, a wolne ciężary były pojęciem szalenie konfundującym płeć piękną (zwykle pojęcie tłumaczone było w kurzej głowie jako "wolno ciężary, ale nie trzeba")

Udało się. Każdy ma jakąś znajomą w swoim gronie, która tych kettli próbowała. Może i w formie fitnessowej na Multisporta, ale CO PORADZISZ.

Jako że dzieci naśladują dorosłych, gdy ci wykazują do czegoś pasję, nie dziwią mnie pierwsze pierwiosnki na salach treningowych z kettlami (o tym jak długo i namiętnie przeklinam pole dance to może innym razem). Jednak wśród moich rozlicznych talentów, obsługa młodocianych organizmów nie widnieje. Tutaj można się więc zatrzymać na chwilę w ciszy, bo Angela nie będzie dzieliła się darmo ciężko wypracowaną wiedzą w zakresie "trening kettlebell dla dzieci". (p.s. można poszukać u innych instruktorów)

Smuteczek, I know. Jeżeli jednak trening grupowy wśród dzieci się rozwinie, będzie to zasługa Polaka, wspomnicie moje słowa.

Powoli (albo i szybko) rośnie nowe pokolenie kettlujących. (to nie moje, to Bolechowskich)

W zamian za to, krótko rozpiszę się na temat "kettlebell dla kobiet 35+" (myślę ze słowo "senior" spowodowało by ocean bluzgów, a z drugiej strony mężczyźni się tu nie klasyfikują)

Wyjaśnijmy sobie, bo Waszemu myśleniu nie zawsze ufam, że kobiety po 35-tym roku życia to trochę inne stworzenia niż te przed 30, a zupełnie już inne od mężczyzn (lat <50). Biologicznie i społecznie.

I tu musisz mi zaufać lub iść poczytać inne blogi kobiet po 40stce. Tego tematu nie da się streścić. A chce ostatki Twojej cennej uwagi wykorzystać do faktu, ze od ponad roku zajmuje się planowaniem treningu właśnie dla tej grupy docelowej. I chociaż nie mogę szczerze powiedzieć, ze stałam się ekspertem - na pewno dużo wniosków kettlowych mam, których (prawdopodobnie) nie znajdziesz na szkoleniach czy książkach.

Jeżeli zatem połączyć trening grupowy z wyzwaniem jakim jest utrzymanie grupy dorosłych kobiet, które w dupie mają Bikini Look, ślub miały x-lat temu, chcą się głównie wyrwać z domu, móc bez kontuzji zaszpachlować ścianę (nie twarz) czy ogarnąć ogródek, wnieść zakupy do domu bez pomocy ketanolu czy w końcu przestać smarować na noc plecy i nogi jakimś śmierdzącym mazidłem... aaaa przy tym jeszcze robić to z sensem i przytupem...

Pierwsze co, to jako instruktora, zaskoczy Cię "trywialność" ich celów. To co wśród młodych jest lub powinno być oczywistą sprawnością, u starszych zaczyna być niemożliwością a przynajmniej trudnością. Rozpoczęcie od poprawy wzorców ruchowych staje się wyzwaniem na 3 miesiące, a Ty wciąż musisz zapewniać odpowiedni poziom pozytywnego uczucia zmęczenia i przepływu endorfinek. Mimo że nie musi być to głównym celem, to kobiety te będą chciały schudnąć a przynajmniej lepiej wyglądać. Na szczęście większość z nich nie łudzi się, że z rozmiaru 46  przejdzie na 36, a nadmiar nieelastycznej już skóry zniknie sam z siebie pod wpływem obcowania z żelastwem. (Żadna też nie będzie trzymać diety 1000kcal, skoro syn z wnuczkiem wpadają na weekend. I nie waż się nawet wyliczać jej kalorii w Caffe Latte.)

Z drugiej strony nie rozwiniesz instruktorskich skrzydeł by jej progres na ciężarach skoczył o 8kg, jeżeli ma problem z osteoporozą, rwą kulszową, amnezją mięśni nie tylko pośladkowych ale i brzucha. A. I zapomniała również dodać, że miała operację na biodro lub kolano, albo bolą ją nadgarstki.

Jednak to uczucie, gdy słyszysz ile trening kettlowy zmienil na lepsze w jej zyciu - spokojnie konkuruje z widokiem podopiecznego na podium. (bywają autentyczne historie, że trening zmienił WSZYSTKO w jej życiu na lepsze)


Trening "starych ludzi" ma wystarczająco dużo wyzwań, bym była nim zafascynowana i przerażona jednocześnie. Nie widzę końca mojej fizycznej edukacji, jako że zainteresowana tematem jestem personalnie zarówno przez pryzmat "no raczej nie młodniejesz" jak i biznesowo.

Do szewskiej pasji doprowadza mnie konkurowanie z ofertami innych klubów (głównie kto taniej) by mieć szansę POKAZAĆ trening klientowi (a nie tylko o nim bełkotać ciągle to samo). Chcę przemówić do całego obszaru ludzi, którzy "nie trenują w ogóle, bo..." czują się za staro, zbyt słabo, nie wierzą, że to ma sens. Trening kettlowy to nie tylko ubytki lub przyrosty w obwodach. To nie tylko lek na plecy. To nie tylko socjalna interakcja wśród absolutnie różnych osób.

I tak, jeżeli od początku notki dyszysz z nienawiścią, za określenie "stary" dla osób po 40stce... Sorry, taki mamy klimat. Złe żarcie, złe nawyki, złe warunki fizyczne, złe.. i w dupę możemy sobie wsadzić "extended life expectancy", jeżeli aptekę odwiedzamy tak często jak piekarnię. No i jeżeli nie masz latorośli w wieku 14 lat, to nie znasz (bo nie pamiętasz) uroków życia dniem dzisiejszym.

Zadbaj o to, byś po 70tce był samowystarczalny fizycznie już teraz. Bo już młodszy nie będziesz. Proszę?

Wiele rozpisek treningowych znajdziesz o tu: 33 rozpiski treningów siłowo-wytrzymałościowych z rozciągającymi technikami Cooldown

A teraz zapraszam na Trenio:Komentarze

  1. Mam 50 lat, czyli kwalufikuję się do 35+ :). Zaczęłam Cię czytać i oglądać od mojego pierwszego dnia na rurze, rok temu. Starałam się również ćwiczyć z Tobą, przyjechałam na Intro. Bolało i nadal boli. Twoje ćwiczenia dają w kość. Nie wiem czy są przystosowane dla osób w moim wieku, na razie krzywdy sobie nie wyrządziłam, a zadowolona z siebie jestem jak dziki dzik. Dzięki za to że jesteś. Wydaje mi się że robisz dużo dobrego dla otoczenia. Pozdrawiam. Agata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam przeplatać kettla z basenem, fantastyczne combo, na basenie stawy odpoczną a wydolność oddechowa wzrośnie w sam raz na zabawę z kettlami. :) Do tego będzie mniej nudno, 2 typy treningu wolniej się znudzą niż 1. Będzie większa radość z kettlli. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy baby od kettli puchną wszerz?

Kettle w kraju rozwinęły się niczym strajki na wiosnę, ale... gdy przychodzi do mojego pisania na blogu, siadam i warczę tylko na monitor. Dalej BABY BOJĄ SIĘ CIĘŻARÓW i mają o tym ciulowe pojęcie.
Widzę pewien wpływ tekstów reklamowych i tworzenia scenariuszy do video pogadankowych (moją płodność widać na kanale YT: Ange z kawą na rurze szczególnie na playliście z Kawą) (jeżeli odpalicie te odcinki i mentalnie zamienicie słowo pole dance na kettlebell, macie pierdylion dobrego materiału!) (PIERDYLION!) na cele poprawy sytuacji świadomości kettlowej w Polsce. Naprawdę widzę, choć jestem małym kanałem informacyjnym bez poważniejszej liczby fanów...(tak, idź to zmień swoją subskybcją!)
Poprzez falę mody na kettle, trening siłowy zmieszał się z fitnessem - produkując bardzo popularny system treningu crossfitowego, czyli mocny wpierdol i zahasanie. Tym sposobem powstał twór, który owszem, wzmacnia, pomaga spalić kalorie, a jednocześnie... znacząco zwiększa masę mięśniową kobiet.
I pisze …

Największe błędy. O tym jak zostałam chujem-instruktorem.

Może trochę będę świnia, ale z drugiej strony mój wewnętrzny kettlo-nazizm mocno się wzdryga, gdy widzę co się dzieje w grupach podobno zaawansowanych. I tak, świnia, bo mówię na przykładzie własnego klubu. Zatem jadę po kolegach instruktorach, tym sposobem awansując już oficjalnie do miana Chamidła Roku 2019.

Zdobycie uprawnień StrongFirst nie wymaga przynależności do Mafii Kettlowej ani tym bardziej Żelaznej Milicji. Możesz być technicznie kompetentny, możesz mieć poukładane w głowie i znać progresje jak kształt swej poduszki, a i tak jest ryzyko, że wpadniesz w pułapkę "byle jak, byle już z dupy było". Dlaczego?

Dorośli ludzie często mają problem z uczeniem się. Chcą szybko już umieć i być "dobrym w". Nie chcą się męczyć "przedszkolem". Przecież są dojrzali i inteligentni. Deklarują przy tym, że rozumieją iż proces przyswajania nowych motorycznych umiejętności może wymagać czasu, pokory i dystansu do siebie.


Taa. 
Koledzy i koleżanki po fachu TŁUMACZĄ, ŻE …

Kettlebell Planet - czyli pdfy treningowe

Jako, że czytamy się w Nowym Roku, wypadało by zacząć cisnąć reklamę nowego pdf'a Angeli i wspomnieć coś o PowerWorkout Premium (tak, drodzy czytelnicy, temat odkopany!). Azaliż jednak jest tak, że zima Angelę w ciula zrobiła i.. sesja zdjęciowa nie nastąpiła z braku śniegu (a zimówki założone..). Nie, że narzekam, iż nie jest mokro, pizgająco i ślisko. Taka bardzo późna jesień mi bardzo odpowiada, jako iż wyszło z testów klinicznych, iż.. uczulona jestem na ciepło.

Tak. Bycie zimną suczą nagle nabrało cech medycznych.Zanim ucieszę Wasze pyski nowymi odcinkami treningowymi, wyjaśnię sprawę nowego PDF'a. Zatem. Nowy pdf sobie czeka na uzupełnienie graficzne.

...i skoro jest to już trzeci wytwór mojej zawodowej wyobraźni (kiedyś mi wepchną te słowa w twarz coś czuję), mogę rzucić nieco światła na większy projekt, jaki planowany jest od dwóch już lat. Ma on nawet swoją nazwę, bo kobiety nie mogą się oprzeć nazewnictwu od czasów biblijnych.

Kettlebell Planet.
Taadaaaaam! Bosz jak…