Przejdź do głównej zawartości

Zabij się treningiem. Samouczek.

Może dlatego, że tyle w życiu chcę zrobić, tak mało czasu mam przez to, że tylu rzeczy się chwytam, tak bardzo intensywnie żyję - nie mam czasu na bezsensowne ZABIJANIE SIĘ treningiem. Lubię się zmęczyć ciężarami, jednak zawsze w celu levelowania swoich innych umiejętności.

Pod tym względem pole dance jest mądrzejszy* *ledwo mi to przez palce przeszło niż popularne treningi z odważnikami - tam zawsze trenujesz coś po coś - by zrobić uniesienie, by płynniej wykonać ruch, by wejść w nowy trik czy dociągnąć gdzieś kończynę. Natomiast biorąc średnią krajową treningów kettlowych pod uwagę - tam chodzi o to, by się wypocić z tłuszczu i spompować mięso na bicku czy cycku.

Znam niewiele rzeczy głupszych od tego, i to nie dlatego, że nie chciałabym mieć mniej tkanki tłuszczowej czy większego pośladka.


Ja też lubię "beast mode". Ale z głową.Sale pełne stękających ludzi są cool, pod warunkiem, że przewalane żelastwo nie odstępuje dobrej technice wykonania. Jeżeli natomiast dopingowane jest odroczone kalectwo czy udowadnianie sobie, kto z twardszej gliny został ulepiony - koszulki "Tak twardy jak głupi" powinny rozdawane być na wejściu.

Nie, nie jestem popularna w swoim toku myślenia. Tak, zdaję sobie sprawę, że "klienci" mogą mówić, że chcą długofalowych efektów, a tak naprawdę, to chcą chwalić się wielkością zakwasów po treningu. I tak, niestety, popularność wykuwa się najłatwiej na treningach sado-maso. Najłatwiej i najszybciej. Hajs musi się zgadzać i nic w tym złego.

Równie łatwo jest powiedzieć, że lepsze są konkretne rezultaty treningowe niż fajny wycisk&wpierdol z kulkami. Każdy pokiwa mądrze głową, po czym.. pójdzie na żywioł. Bo przecież "wstawienie sobie w dupę" to musi się równać progress!!! A jak boli to rośnie!!! Taaa. Nie oszukujmy się. Bardzo ciężko jest napocząć czekoladę i nie wtarabanić jej całej, usprawiedliwiając się i przekręcając logikę na swoją korzyść. Najtrudniej otrzymać pełną salę, jeżeli prowadzisz treningi w oparciu o kanon programowania zdroworozsądkowego. Bo w ludziach jest mało zdrowego rozsądku, a jeszcze mniej zaufania jeżeli chodzi o "starczy Ci, uwierz mi, wiem lepiej". Zatem jak rozpisywać treningi, by miały sens, cel i fun obok tego?

Jak popchnąć leni, jak powstrzymać wariatów?

Znowu będę niepopularna, ale bazując na swoich doświadczeniach i obserwacjach wielu instruktorów oraz ich podopiecznych, po prowadzeniu zajęć zarówno dla 40 osób jak i dla 7, wiem jedno: musisz ufać faktom, matematyce oraz.. mieć czarującą osobowość.

Fakty są takie*:*nie, nie będę się rozpisywać czy chwalić objętością wiedzy, bo i tak zbyt wielu internetowych specjalistów już widziałam i kształcić ich nie zamierzam

1. rozgrzewka musi mieć sens - musi być ułożona pod dany trening, a nie  z dupy aerobik. Są pewne stałe wytyczne, ale elementy rozgrzewki powinny być zmienne.

2. nowe techniki idą na pierwszy ogień - nie ma sensu nikogo i niczego uczyć czegoś w połowie treningu lub na jego końcu.

3. wybieramy sobie motyw przewodni sesji treningowej - i trzymamy się go. Nie, nie mżemy robić zawsze wszystkiego.

4. różnicujemy poziom treningu poprzez: a) ciężary, b) ćwiczenia, c) ilość powtórzeń w serii, d) ilość serii, e) ilość ćwiczeń, f) czas trwania przerw, g) czas trwania treningu, h) typu mięśni jakie trenujemy, i) rozłożenia obciążenia, etc.

5. nie negujemy: potrzeby fazy "cooling down", naszego samopoczucia, wcześniejszych kontuzji czy czekających nas obowiązków. Trening nie może być oderwany od rzeczywistości w jakiej żyjemy.Matma natomiast jest taka*: *ok, wiem, że pewnie występują drobne różnice w poglądach i badaniach, najnowszymi ciekawostkami nie dysponuję, operuję na klasyce, nie narzucam jej jako jedynie słusznej ideologii

1. siłę mięśniową trenujemy w zakresie 85% - 100% ciężaru (naszego maksa), w 1-5 powtórzeniach

2. siłę funkcjonalną trenujemy w zakresie 80% - 85% ciężaru (naszego maksa), w 6-8 powtórzeniach

3. masę mięśniową (jej wzrost) trenujemy w zakresie 70% - 80% ciężaru (naszego maksa), w 8-12 powtórzeniach

4. wytrzymałość (pomijam jej typy) trenujemy na poziomie 70% ciężaru (naszego maksa), powyżej 12 powtórzeń.

5. czas przerw wpływa na system energetyczny z jakiego korzystamy na treningu, słynne "nie zrobisz siły na bezdechu".Czarująca osobowość natomiast.. to temat rzeka. Wyciągając na brzeg jej główne punkty:

1. Interesuj się swoimi podopiecznymi, ale nie wiąż w przyjaźnie. Najgorsze co możesz zrobić to utworzyć kółko wzajemnej adoracji, lub stracić posłuch na sali.

2. Utrzymuj dyscyplinę, ale nie atmosferę pogrzebu. Ucz ludzi kiedy jest czas na żarcik, a kiedy trzeba się skupić.

3. Zachowuj się profesjonalnie, ubieraj jak instruktor a nie "ziom z pakerni", nie nadużywaj przekleństw, kontroluj twarz i ton głosu.

4. Nie chwal za każde gówienko, niech Twoje pochwały mają wartość. Podobnie z karami - nie bój się wymierzać, gdy są zasłużone.

5. Uśmiechaj się i pokazuj, że kochasz to co robisz.Okazjonalne styranie ludzi za pomocą żelastwa jest ok. Kettle metody HardStyle same się bronią, bo o postępy w pracy z nimi nie musisz się obawiać. Jednak kulki, to tylko narzędzie. Nie możesz oczekiwać, że będą myśleć za Ciebie, że jakoś to będzie, że przecież inni też tak robią.

Jesteś odpowiedzialny za zdrowie swoje, oraz Twoich podopiecznych. Jeżeli traktujesz to jako fitness - ok, masz takie prawo. Pamiętaj jednak, że dla wielu osób, kettlebell to nie moda, tylko część życia. Jeżeli sprawisz, że przestaną wierzyć w sens budowania swojego zdrowia - to stracisz dużo więcej*, niż tylko zarobek. *zniszczy Cię Duch Kettlowej Zajebistości, rozszarpią Kettlowe Psy Siły i pogrzebią Kettlariusze Przenajświętszej Masy Mięśniowej.

Have a nice training!Czas: 40-50 minut

Ćwiczenia:
1. Martwy ciąg
2. Swing

Rozpiska:
W końcu wyczekiwany trening double kettlebell - czyli lecimy na dwie kulki. Upewnij się, że Twoja technika jest czysta i poprawna, nim sięgniesz po więcej. Uwierz, dwa kettle ważące razem np.28kg to NIE TO SAMO co jeden o tej wadze!
Dwa kettle będą wymagać od Twojego ciała duuuużoooooo więcej. Jeżeli nie czujesz się gotowa lub nie masz dwóch kettli pod ręką - zrób ten trening "na stronę". Nie będzie działał tak samo, ale może zmobilizuje Cię do rozbicia skarbonki.

Punkty kluczowe do swingu dwoma kettlami, znajdziesz oczywiście na nagraniu.

W tym treningu celujemy w liczbę 7 powtórzeń (na stronę) oraz 3 serie (wszystkiego).

Zielona: Weź 8kg i 12kg (Panowie: 16kg i 20kg).

Najpierw wykonaj Martwy ciąg jednorącz tylko 8semką. Po zrobieniu na dwie ręce, zamień 8 na 12stkę. Trzy serie. Ze swingiem postępuj dokładnie tak samo!

Pomarańczowa: Weź 8kg, 12kg i 16kg (Panowie: 16kg, 20kg, 24kg)

Wykonaj Martwy ciąg jednorącz tylko 12kg na obie strony. Potem dorzuć 8kg do tej 12stki. Trzy serie. Ze swingiem postępuj dokładnie tak samo!

Czerwona: Weź 8kg, 12kg i 16kg (Panowie: 20kg, 24kg, 28kg)

Zgodnie z filmikiem, weź najpierw 8+12 a potem 12+16, w trzech seriach. Ze swingiem postępuj dokładnie tak samo!

Enjoy!

P.S. Niezła składanka.

Komentarze

 1. Po prostu "szczał w 10"! Zrobię sobie dziarę z tym pierwszym zdjęciem!

  OdpowiedzUsuń
 2. simple&sinister ...
  ale bardziej sinister :D

  ps. nie pokazuj TYCH zdjęć kotu ;>

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajowe foty, ale czemu nie z kotełem ? Notka mundra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koteł chciał za dużą gażę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. ~Kobieto, napisz to10 lipca 2016 11:04

  Ale o co chodzi? Sardynki w puszkach ostatnio gwałtownie podrożały?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy baby od kettli puchną wszerz?

Kettle w kraju rozwinęły się niczym strajki na wiosnę, ale... gdy przychodzi do mojego pisania na blogu, siadam i warczę tylko na monitor. Dalej BABY BOJĄ SIĘ CIĘŻARÓW i mają o tym ciulowe pojęcie.
Widzę pewien wpływ tekstów reklamowych i tworzenia scenariuszy do video pogadankowych (moją płodność widać na kanale YT: Ange z kawą na rurze szczególnie na playliście z Kawą) (jeżeli odpalicie te odcinki i mentalnie zamienicie słowo pole dance na kettlebell, macie pierdylion dobrego materiału!) (PIERDYLION!) na cele poprawy sytuacji świadomości kettlowej w Polsce. Naprawdę widzę, choć jestem małym kanałem informacyjnym bez poważniejszej liczby fanów...(tak, idź to zmień swoją subskybcją!)
Poprzez falę mody na kettle, trening siłowy zmieszał się z fitnessem - produkując bardzo popularny system treningu crossfitowego, czyli mocny wpierdol i zahasanie. Tym sposobem powstał twór, który owszem, wzmacnia, pomaga spalić kalorie, a jednocześnie... znacząco zwiększa masę mięśniową kobiet.
I pisze …

Największe błędy. O tym jak zostałam chujem-instruktorem.

Może trochę będę świnia, ale z drugiej strony mój wewnętrzny kettlo-nazizm mocno się wzdryga, gdy widzę co się dzieje w grupach podobno zaawansowanych. I tak, świnia, bo mówię na przykładzie własnego klubu. Zatem jadę po kolegach instruktorach, tym sposobem awansując już oficjalnie do miana Chamidła Roku 2019.

Zdobycie uprawnień StrongFirst nie wymaga przynależności do Mafii Kettlowej ani tym bardziej Żelaznej Milicji. Możesz być technicznie kompetentny, możesz mieć poukładane w głowie i znać progresje jak kształt swej poduszki, a i tak jest ryzyko, że wpadniesz w pułapkę "byle jak, byle już z dupy było". Dlaczego?

Dorośli ludzie często mają problem z uczeniem się. Chcą szybko już umieć i być "dobrym w". Nie chcą się męczyć "przedszkolem". Przecież są dojrzali i inteligentni. Deklarują przy tym, że rozumieją iż proces przyswajania nowych motorycznych umiejętności może wymagać czasu, pokory i dystansu do siebie.


Taa. 
Koledzy i koleżanki po fachu TŁUMACZĄ, ŻE …

Kettlebell Planet - czyli pdfy treningowe

Jako, że czytamy się w Nowym Roku, wypadało by zacząć cisnąć reklamę nowego pdf'a Angeli i wspomnieć coś o PowerWorkout Premium (tak, drodzy czytelnicy, temat odkopany!). Azaliż jednak jest tak, że zima Angelę w ciula zrobiła i.. sesja zdjęciowa nie nastąpiła z braku śniegu (a zimówki założone..). Nie, że narzekam, iż nie jest mokro, pizgająco i ślisko. Taka bardzo późna jesień mi bardzo odpowiada, jako iż wyszło z testów klinicznych, iż.. uczulona jestem na ciepło.

Tak. Bycie zimną suczą nagle nabrało cech medycznych.Zanim ucieszę Wasze pyski nowymi odcinkami treningowymi, wyjaśnię sprawę nowego PDF'a. Zatem. Nowy pdf sobie czeka na uzupełnienie graficzne.

...i skoro jest to już trzeci wytwór mojej zawodowej wyobraźni (kiedyś mi wepchną te słowa w twarz coś czuję), mogę rzucić nieco światła na większy projekt, jaki planowany jest od dwóch już lat. Ma on nawet swoją nazwę, bo kobiety nie mogą się oprzeć nazewnictwu od czasów biblijnych.

Kettlebell Planet.
Taadaaaaam! Bosz jak…