Przejdź do głównej zawartości

Przygotowania treningowe pod Spartan Race - cz.2

Druga część przygód na szlaku - zdjęcia będą, jak zacznę lepiej ogarniać czasoprzestrzeń. Za to bardzo przyjemny* trening jest na końcu! *jeżeli definiujesz przyjemność poziomem zasapania i ilością przerzuconych kilogramów. Pamiętaj, że trenujesz dla siebie - nigdy nikogo nie zmuszaj do treningu. Trenuj sama. Jak najwięcej różnych rzeczy. Na pewno kiedyś Ci się przyda.

16. Log

Opis: Kłody drewna rozłożone na trasie, które należało przeskoczyć. Bynajmniej nie hardcorowy parkour.

Jak się przygotować: Myślę, że gdyby uciekać przed goniącym Cię grizzly, to przeszkoda ta miała by sens. W każdym innym przypadku to ciężej jest w szpilkach chodzić po naszych chodnikach. Amaaaatooorka. W Polsce mamy większe dziury w drogach i progi spowalniające na osiedlach.

17. Tube

Opis: Czyli przejście pod zakopaną w ziemi rurą - coś na kształt podziemnego przejścia dla małych leśnych stworzonek. Jeżeli masz problemy z klaustrofobią to mam dla Ciebie dobra wiadomość - rura jest tak krótka, że nie zdążysz się przestraszyć.

Jak się przygotować: Zwykła umiejętność chodzenia na czworakach rozwiązuje sprawę. Bardzo przydają się tutaj ochraniacze neoproenowe na kolana. Przyznam, że liczyłam na większy fun. Jakieś metro podziemne, czy coś. Chociaż jedno zombie.

18. Cargo net

Opis: Siatka linowa zawieszona pionowo na drzewach. Twoim zadaniem jest przebyć ją górą. Kwadratowe oczka siatki są rozsądnej wielkości, grubość liny jest nieprzeszkadzająca w zadaniu. Optymalna przeszkoda, której główna trudność polega na braku stabilności siatki.

Jak się przygotować: Jeżeli masz szczęście, to rezolutni koledzy Spartanie napną dół siatki i wtedy bez problemy wdrapiesz się na szczyt i równie bezproblemowe zejdziesz w dół. Jeżeli natomiast nikomu się do tego nie spieszy... Potrenuj wchodzenie po drabince linowej. I może nie tyle skup się na wchodzeniu, co na schodzeniu.. Nieźle buja!

19. Tire carry

Opis: Dostajesz oponę samochodową (na szczęście nie od auta terenowego), którą w dowolny sposób masz przenieść w górę wyznaczonej trasy a następnie w dół. Opona jest lekka i poręczna, więc możesz sprawdzić czy wolisz ją nieść na barku, na plecach czy wokół pasa.

Jak się przygotować: Znowu kłania się umiejętność pokonywania stromych wzniesień. Biegi po schodach lub dużo High Knee, wykroki z ciężarami, spacerki farmera, etc. Myślę, że poległabym w tym zadaniu dopiero, gdyby okazało się, że na szczycie wzgórza czeka auto, w którym trzeba owa oponę wymienić.

20. Ballance beam

Opis: No skończone dziadostwo! Tyle powiem! ... wyobraź sobie że po 20stu paru kilometrach ostrego pomykania pod górę i w dół góry, masz przejść po deseczce wbitej na sztorc (w sensie tym wąskim do góry) jakieś 10 metrów. Co 2 metry masz zmianę kąta - czyli, jak wąż w Nokii, musisz pójść w bok. Istne szataństwo, mówię Ci.

Jak się przygotować: Umiejętność zachowania balansu ciała pomimo drgających Bethoveena mięśni jest tu nieodzowna. Musisz umieć zebrać swoje dupsko do kupy i mentalnie nakazać celną pracę mięśniom. Robienie 30 Burpee na tym odcinku to po prostu skończony sadyzm. Wstyd jak nic. Ból, że żadna maść na tyłek nie pomoże. Prawdziwy test potęgi woli. Więc albo to masz, albo musisz nad tym popracować. Spróbuj na przykład otworzyć ulubioną czekoladę, wziąć kosteczkę, i trzymając ją cały czas na widoku i pod ręką, nie wziąć następnej przez cały dzień. Czekoladę oczywiście można wymienić na bagietkę z masłem czosnkowym, albo paczkę chipsów, torbę solonych orzeszków, etc. you get the point.

21. Traverse wall

Opis: Wyobraź sobie pionową ścianę z absurdalnie małymi kawałkami drewna przyczepionymi w szachownicę, o absurdalnie szerokich polach. Możesz dotykać tylko owych śmiesznie małych drewienek o szerokości 6cm. Celem jest przetransportowanie cielska na drugi koniec ściany. Nie, w dole nie czeka stado głodnych aligatorów.

Jak się przygotować: Umiejętności wspinaczkowe trzeba albo podszkolić, albo w błyskawicznym przebłysku świadomości nabyć (yep, it's possible, szczególnie przy silnej motywacji nie robienia 30 karnych Burpee). Siła rąk i technika - najważniejsze w tym zadaniu. Musisz umieć podwiesić się całym ciężarem na rękach, podczas gdy odklejasz nogi z małego kawałka drewna i przenosisz na inny mały kawałek drewna. Nie do końca jest to ścianka wspinaczkowa, ale zaznajomienie się z nią może pomóc.

22. Rolling Mud

Opis: Góry błota połączone z dolinami wody. Góry tak na 0,8m, doliny na -0,8m. Tyle że łączą się w węża i w pewnej chwili nie wiesz czy nie szybciej było by się sturlać.

Jak się przygotować: Nie nastawiaj się na przejście suchą nóżką. Błoto będzie wszędzie. Po wszystkich tych wspinaczkach i wyczołgiwaniach się, powinnaś już być ekspertem.

23. Slipery wall

Opis: Śliska ściana z linami pomocniczymi. Oczywiście - śliskimi. Kąt nachylenia około 60 stopni. Nic przerażającego.

Jak się przygotować: Uważaj na zęby. Zaprzyj się nogami. Trzymaj liny i po prostu wspinaj do góry. Ściana nie jest wysoka - pamiętaj tylko, by zejść z niej w ładnym stylu, a nie jak worek ziemniaków.

24. Rope climb

Opis: Lina rozsądnej szerokości, z węzłami na różnych wysokościach, zawieszona jest ok. 7~8m nad kałużą sięgającą rozsądnej młodej kobiecie w okolice pasa. Tak, metry policzyłam sobie spadając. Na końcu liny zawieszony jest krowi dzwonek w który trzeba uderzyć, by zadanie było wykonane. Tak, dzwonek będzie mi się śnił jeszcze po nocach.

Jak się przygotować: Nie ma bata, musisz trenować podciąganie się na linie. Potrzebne Ci będą silne ręce i silny brzuch. Silne nogi bardzo się przydadzą tuż przed ostatnim węzłem. Jako iż raczej trudno znaleźć miejsce na 7 metrowa linę - trenuj zawzięcie na 4m. Jeżeli i 4m są poza Twoim zasięgiem, przerzuć sobie linę nad drążkiem i podciągaj się bez użycia nóg. Zwykłe podciąganie może nie załatwić sprawy.
Mała errata: nie bądź tym przerażona. Bardzo dużo w tym zadaniu zależy od umiejscowienia węzłów oraz od Twojej zadziorności. Bez problemu dotarłam 3 razy na przedostatni węzeł, pomimo iż byłam kompletnie przemoczona i plułam ziemią. Warczałam, krzyczałam, przeklinałam wspinając się za każdym razem po ześlizgnięciu się z ostatniego węzła. Ale uwierz mi, to jest do przejścia!

25. Barber wire crawl low

Opis: Czołgasz się w zimnym błocie, na ostrych kamieniach, polewana zimną wodą, z butami innych zawodników wciskającymi się w twarz, a do tego masz drut kolczasty (tak, prawdziwy drut kolczasty) 50cm nad podłożem, czyli 5 cm nad głową, vel naddupiem. BEST FUN EVER!

Jak się przygotować: Grzeszący wzrostem mają przerąbane. Nogi i ręce w siniakach, i jeszcze trzeba pilnować by drut nie ściągnął nam gaci, rysując tatuaże na gołych nerkach. Za to przedstawiciele wysokich karłów mogą popierdalać w zawrotnym tempie, chyba że akurat coś je przyssie do podłoża. Ewidentny brak sprawiedliwości za który mogę wypić. Trening czołgania się na miękkim podłożu warto zaliczyć, by opracować styl na pełzającą rozgwiazdę i uniknąć blokowania kolejki własnymi pośladkami w przypadku zaplątania się w drut.

26. Slip slide

Opis: Na stromej górce rozłożona jest zjeżdżalnia wodna. Twoim zadaniem jest przeżegnać się, sprawdzić czy żadne zwłoki nie pływają w, nazwijmy to z rozmachem, basenie i.. po prostu ślizgasz się dół.

Jak się przygotować: Nie bój się. Pamiętaj, że tylko na sam koniec warto zamknąć oczy i zatkać nos/usta. Z góry to może wyglądać kiepsko, ale to naprawdę jest pikuś. "Woda" jest na tyle głęboka, byś nie zrobiła sobie krzywdy w siedzenie. A na akrobacje i tak nie pozwalają. Chociaż oczywiście Przybyłek nie mogła sobie odmówić walenia poz na zjeżdżalni i prężenia się do fotografów. Sława w końcu ogłupia.

27. Hercules hoist

Opis: Dostajesz linę, na końcu której zawieszony jest worek z piaskiem. Lina przewieszona jest przez słup hen hen u góry. Twoim zadaniem jest podciągnąć worek, ciągnąc za linę. Coś jak wieszanie pirata na szubienicy, tylko bez efektownej zapadni.

Jak się przygotować: Wytrzyj ręce z błota przed przeszkodą. Zaprzyj się piętami i zacznij ciągnąć - jakbyś próbowała psa zaprowadzić do weterynarza, albo kota do wanny. Zapewne w siłowni znajdziesz sprzęt z takimi linkami za które możesz pociągać, ja jednak wolę zaczepić o coś taśmy elastyczne i stojąc tyłem do mocowania przeciągać je raz nad lewym ramieniem a raz nad prawym. Nie tyle chodzi tutaj o ciężar worka (bo ciężki nie jest, jakieś 8kg), tylko o umiejętność wykorzystania innych mięśni niż te na rękach, do wykonania ściągającego ruchu.

28. Spear

Opis: Dostajesz włócznię, całkiem lekką i długą na ok.1,20~1,30m. Liczy się trafienie w manekina (nieruchomego, dodajmy) który stoi jakieś 10 metrów dalej. Jeżeli jesteś dupa wołowa i nigdy nie celowałaś brudnymi skarpetkami w uciekające rodzeństwo, lepiej nastaw się na 30 Burpee.

Jak się przygotować: Z początku lekko spanikowałam, gdyż nigdy nie trenowałam wbijania ostrych przedmiotów w odległe cele (proce i łuki samoróbki się nie liczą). Do tego byłam ślepa na jedno oko. Wystarczyło jednak dobrze złapać włócznię, tak mniej więcej w połowie i zainicjować ruch rzucania śnieżką w uciekającą ofiarę (okrzyki bojowe mile widziane). Jako iż włócznia naprawdę była lekka, lepiej nie trenować na małych i zwartych obiektach. Rzucania patykami po lesie jakoś sobie nie wyobrażam, ale hej! możesz spróbować! Wydaje mi się, że silne ramię w zupełności wystarczy. Ewentualnie tydzień na bezludnej wyspie bez żarcia.

29. Fire jump

Opis: Ewidentnie nie było jeszcze doświadczeń ze Spartan Race Polska Wieś. W przypadku imprez Rebooka, wspomniane wyżej ognisko to bardziej trochę tlących się węgli. Bardzo również prawdopodobne, że ostatni dobiegający przeskakują już tylko nad makietą ogniska.

Jak się przygotować: Ogól nogi, podwiń nogawki, zrób ten ostatni heroiczny wysiłek i unieś pupę w górę. Z godnością osobistą.

30. Gladiator pit

Opis: Biegniesz ostatnie metry do mety, a ludzie w hełmach i pelerynach próbują trafić Cię maczugą w głowę. Just kidding. W jaja.

Jak się przygotować: Będąc laską? Nie musisz. Zauważyłam ewidentne wysiłki, by brońboże nie trafić biegnącej dziewczyny. Podejrzewam dwa możliwe scenariusze - rozeźlone kobiety rzucały się na biedną ekipę i ciężko potem było je oderwać od masakrowania twarzy, lub też panowie w kostiumach nie dają psychicznie rady w towarzystwie zapłakanej dziewoi. Tak, ja też stawiam na bramkę numer 1. Będąc kolesiem? Rugby. Po prostu biegnij, Forest.


I obiecany trening, pełna runda - real time.

Czas: do 45 minut

Ćwiczenia:
1. Swing 5+5 (dwa ciężary)
2. Swing 10+10 (dwa ciężary)
3. Knee overhead 10 x 2 (mniejszy ciężar)
4. Knee 10 x 2 (większy ciężar)
5. High knee 25s/6s 6 serii
6. Pushup burpee 10

Twoja rozpiska:
Jeżeli jesteś purystą i brzydzisz się swingami ponad głowę - rób snatche! Będzie trudniej.

Zielona: obciążenie 8-12kg, 3 rundy

Pomarańczowa: obciążenie 12-16kg, 3 rundy

Czerwona: 4 rundy

Enjoy!

Komentarze

 1. Nie mam pojęcia o takich spartańskich wygibasach, ale każdy post czytam z zapałem a czasem nawet z wypiekami- w dłoni ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z mojego doświadczenia z terenówkami wynika, że najtrudniejsze w wymienianiu koła w terenie jest wrzucenie zepsutego koła z powrotem na wieszak na tylnych drzwiach. Felga nie ma wygodnych uchwytów... :(
  Ale fajnie, że mamy nowy trening! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyjdzie, że spamuję, ale co tam: zombie! http://postapocalyptic.net/news.php?readmore=4212

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam! Byłabym ZA, gdyby to jeszcze jakaś strzelanka była i questy. Może wtedy bym BIEGŁA.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak na swoim przykładzie opowiem 10 lat temu biegałem półmaratony i biegi przełajowe było też sporo siłowni czułem się super ale wiecznie trafiał się ktoś kto wyskakiwał z tekstem w stylu"gość przy kości i biega?" bo raczej duży ze mnie gość i to chyba genetyka dziadek był tęgi ojciec i mi się trafiło.Postanowiłem coś z tym zrobić i zaserwowałem sobie dietę efekt był taki że w sumie schudłem mocno ale nie najlepiej się czułem przy okazji wizyty u lekarza dostałem ostry opr.Od kwietnia regularnie trenuję pierw pod okiem Bartka teraz ze względu na czas męczę sam korzystając z cennych rad szanownej koleżanki i powoli spalam magazyn który sobie zgromadziłem przez kilka lat nic nie robienia ale wiem że nawet po zejściu do wagi którą miałem zawsze dla "patyczaków" nadal będę przy kości mimo że jestem w stanie przegonić większość z nich a z charakterkiem wredno-upartym na zasadzie zesr... się a nie daj się uciekając przed miśkiem będę pierwszy choćby taranem brać konkurencję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może ktoś podrzucić mi link do 1 części artykułu? Nie mogę się doczekać żeby się zacząć szykować !!!

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Kettlebell Planet - czyli pdfy treningowe

Jako, że czytamy się w Nowym Roku, wypadało by zacząć cisnąć reklamę nowego pdf'a Angeli i wspomnieć coś o PowerWorkout Premium (tak, drodzy czytelnicy, temat odkopany!). Azaliż jednak jest tak, że zima Angelę w ciula zrobiła i.. sesja zdjęciowa nie nastąpiła z braku śniegu (a zimówki założone..). Nie, że narzekam, iż nie jest mokro, pizgająco i ślisko. Taka bardzo późna jesień mi bardzo odpowiada, jako iż wyszło z testów klinicznych, iż.. uczulona jestem na ciepło.

Tak. Bycie zimną suczą nagle nabrało cech medycznych.Zanim ucieszę Wasze pyski nowymi odcinkami treningowymi, wyjaśnię sprawę nowego PDF'a. Zatem. Nowy pdf sobie czeka na uzupełnienie graficzne.

...i skoro jest to już trzeci wytwór mojej zawodowej wyobraźni (kiedyś mi wepchną te słowa w twarz coś czuję), mogę rzucić nieco światła na większy projekt, jaki planowany jest od dwóch już lat. Ma on nawet swoją nazwę, bo kobiety nie mogą się oprzeć nazewnictwu od czasów biblijnych.

Kettlebell Planet.
Taadaaaaam! Bosz jak…

Kettlebell nie dla każdego - o sylwetkach trenujących kobiet.

Zdaje się, że swojego czasu Internety zasypane były mniej lub bardziej obszernymi materiałami w temacie, jak zmienia się kobieca sylwetka pod wpływem ciężarów. Jako jednak, że nie ma obecnie naborów na grupy początkujące, poczułam się w pełni usprawiedliwiona podejmowaniem tego wątku - bez posądzania mnie o bezwzględne nagabywanie, tudzież zniechęcanie do ruszenia dupy w kierunku sportów siłowych.

Kettlebell nie są dla każdego. Są rzeczy, których się nie dowiesz przed rozpoczęciem treningów.

Ale to głównie wina skamląco-jęczących pizduniek, które nabawiają się przepukliny od przeszukiwania alliexpress czy innej dawandy, w poszukiwaniu nowych trendy legginsów podnoszących optycznie pośladki* *walcie się. Nie działają. Po prostu łatwiej jest mówić "żadne mięśnie Ci nie urosną", niż tłumaczyć podstawy biologii 19 lub.. 28-latce.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego - czyli sadła na trenujących laskach, braku cycków i przerośniętych barach vel rozlewających się płetwach morświna.…

Dupka jak orzeszek, twarz jak rozdeptana pizza

Za każdym razem jak zaczyna grozić blogowi zadęcie profesjonalizmu, zaczynam pisać o pierdołach. Tak, to celowe. Podobno tak się utrzymuje uwagę co płochliwszych rybek w Sieci. Co by jednak nie mówić o temacie, jest on istotny dla kontynuacji gatunku. A przecież budowanie silniejszych, sprawniejszych i ponętniejszych fizycznie ciał nie może obyć się bez wyjściowego pyska. Nawet, gdy stanowi on sam w sobie zaprzeczenie stereotypowego pojęcia piękna.

Znowu będzie z autopsji, bo na innych ludziach możliwości eksperymentowania mam ograniczone.

Za każdym razem, jak zgłaszałam aptekarzom/kosmetyczkom/doradczyniom sklepowym ciągły problem z cerą - uporczywym trądzikiem - doradzano mi dwie rzeczy:

1. Poczekaj aż minie ci faza dojrzewania.

2. Musisz myć twarz rano i wieczorem.

Seriously.

SERIOUSLY.

Rozumiem, że moja fizjonomia może budzić lekkie wątpliwości co do mojej inteligencji i nie zaprzeczam, że mam swoje dni, gdzie wszystko co wychodzi z moich ust przypomina o tym, że kolor włosów jest…