Przejdź do głównej zawartości

Największe błędy. O tym jak zostałam chujem-instruktorem.

Może trochę będę świnia, ale z drugiej strony mój wewnętrzny kettlo-nazizm mocno się wzdryga, gdy widzę co się dzieje w grupach podobno zaawansowanych. I tak, świnia, bo mówię na przykładzie własnego klubu. Zatem jadę po kolegach instruktorach, tym sposobem awansując już oficjalnie do miana Chamidła Roku 2019.

Zdobycie uprawnień StrongFirst nie wymaga przynależności do Mafii Kettlowej ani tym bardziej Żelaznej Milicji. Możesz być technicznie kompetentny, możesz mieć poukładane w głowie i znać progresje jak kształt swej poduszki, a i tak jest ryzyko, że wpadniesz w pułapkę "byle jak, byle już z dupy było". Dlaczego?

Dorośli ludzie często mają problem z uczeniem się. Chcą szybko już umieć i być "dobrym w". Nie chcą się męczyć "przedszkolem". Przecież są dojrzali i inteligentni. Deklarują przy tym, że rozumieją iż proces przyswajania nowych motorycznych umiejętności może wymagać czasu, pokory i dystansu do siebie.


Taa. 

Koledzy i koleżanki po fachu TŁUMACZĄ, ŻE PODSTAWY SĄ NAJWAŻNIEJSZE, a ludzie dalej swoje - albo ile schudłam albo ile podniosłem.

Żadna i żaden z instruktorów nie zamierza gryźć suchego chleba koniowi ukradzionemu - trzeba naginać zasady. Trzeba dawać ludziom to, po co przyszli, za co zapłacili. Trzeba ich szmacić, bo wtedy głośno chwalą trening, opowiadają o nim wszem i wobec, polecają instruktora.

W dawnych czasach mieliśmy potyczki na sztachety, zasssadzki na wroga, rewolucje i okazjonalne bitwy pod/o/za. Teraz mamy mecze piłki nożnej i żużel. Teraz mamy uja szefa, świnie przy biurku obok, wredny stary monitoring w osiedlowym oknie i skandal w służbie zdrowia/edukacji.

Podsumowując: ludzie nie zostali stworzeni, do życia w pokoju i dobrobycie. Potrzebujemy walki, o której będziemy mogli gadać gadać gadać i jeszcze raz przeżywać.

Odwracając jednak kota ogonem, to przecież taki Miś Janusz czy Słonica Grażyna idąc na zajęcia do dyplomowanego instruktora i płacąc ciężki hajs za możliwość upocenia się niczym na maturze z matematyki, oczekują, iż.. no.. on wie lepiej? Zna się? WEŹMIE NA SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SKUTKI ICH POCZYNAŃ?


Taaa.

Znam obie strony medalu. Nie trzeba mi tłumaczyć, gdzie leży konflikt - a ja nie zamierzam wskazywać, jak taki konflikt rozwiązać. Zamierzam jednak poruszyć ważną kwestię - kwestię DŁUGU TECHNICZNEGO i jego wpływu na to jak wygląda nasz trening. I dlaczego zostałam chujem-instruktorem.
Początkujący instruktorzy oszukują się często, że wystarczy dobrze SIEBIE nauczyć, profesjonalnie przekazać sprawdzoną wiedzę i.. ludzie będą już dobrze robić. A przynajmniej będą CHCIELI dobrze robić. Nie będą patrzeć wcale jak oszukać na liczbie powtórzeń "niewygodnego" ćwiczenia, lub jak najszybciej przejść do tej "cool" techniki.

A z drugiej strony - nie będą też trzymać reżimu uwagi, by przypadkiem nie uciekła im jedna z miliona wskazówek danych przez instruktora... Przecież łatwiej jest powiedzieć uczciwe "staram się", niż szczerze przestać myśleć o tym, że ci brzuch wystaje i w sumie to masz brzydkie włosy...


"Przecież się staram" nie daje magicznej ochrony przed popełnianiem błędów.


Instruktor ma niezbywalne prawo do dopieprzania się do tego co robisz pod jego opieką na sali treningowej. TO JEST JEGO PRACA. Nie liczenie Wam powtórzeń, nie nagradzanie progressu, nie interesowanie się Waszym życiem. Instruktor jest od INSTRUKTAŻU i pilnowania, byście się nauczyli - a nie by Wam się chciało robić. NIE OD PILNOWANIA WAS, BYŚCIE ROBILI.

Coraz częściej jednak widzę, że instruktor odpuszcza za szybko.  Odpuszcza, bo klient zupełnie nie rozumie za co płaci, uważając, że jego ciężko zarobione pieniądze mają zatrudniać bicz pański z kilkoma dyplomami i boskim ciałem. 

Instruktor odpuszcza, bo nie chce zniechęcić tej początkującej osoby, ani tym bardziej nie chce "dopierdalać się" do tego zawodnika, co przecież już początkujący nie jest, I, o zgrozo, może nawet dźwiga więcej...

A jak odpuszcza, to potem ta istotka co chce coraz więcej dźwigać, coraz mocniej i więcej trenować, to ona będzie strasznie zaskoczona, gdy ktoś inny zwróci jej uwagę (np. jakieś małe chamidło z szerokim uśmiechem). Prawdopodobnie również od razu wejdzie w defensywę i zacznie się tłumaczyć (like I care..). A ktoś, kto zajął stanowisko obronne - nie nauczy się, bo jest na "nie". Podobnie jak ofensywa, gdzie kursant wchodzi w dyskusję by bronić swego zranionego ego. (Twoje ego mam w dupie, ale chętnie pomogę Twojemu ciału, by sobie krzywdy nie robiło)

Świat ciężarów ściąga i chrzci silnych ludzi. Silnych - nie zawsze pokornych, nie zawsze mądrych, nie zawsze otwartych.

Dług techniczny to nie przelewki. To nie wirtualna waluta bez pokrycia w świecie realnym. Dług techniczny jest jak każdy - trzeba go  spłacić. Czasem odsetki narastają tak szybko, że zaczynają przewyższać "kwotę pożyczki" - i wtedy mamy cały szereg fatalnych w skutkach kontuzji. Kto winien? Jedno powie, że instruktor bo nie dopilnował, drugie zaś zacznie się chwalić, że takim kozakiem było...

Jakie są najpopularniejsze błędy w podstawowych technikach HardStyle Kettlebell?

- SquatoLift i SiadoSwingi -- ChickenSwingi -- ZombieSwingi -- AkukuSwingi -- DuckPress (vel kaczopressy) -
- Broken Cleany -

(i jego następstwa w różnych pozycjach)- FrogSquaty -- SissySquaty -- AłaSnatche -


Pozornie może to nie być nic wielkiego - wszystko jest do "wyczyszczenia", może nie być ryzyka bezpośredniej kontuzji (jak w przypadku np. upuszczenia kettla na głowę) i w sumie to jak "weszło powtórzenie", to.. powtórzenie weszło.

Nieprawda.

Powyższymi błędami pracujemy na duży dług techniczny naszego ciała. Zaciągamy kredyt w postaci nadwyrężeń struktur mięśni, ścięgien i więzadeł, oraz przeciążeń na układzie stawowo-kostnym. I tak jak w wypadku niespłaconych odsetek w każdym banku, w najmniej spodziewanym momencie do naszych drzwi może zapukać komornik.


Ten komornik w naszej analogii, to kontuzja ale również uraz trwały.

Spotkałeś się kiedykolwiek z faktem, że zaczął boleć Cię łokieć albo kolano? I gdzie szukałeś problemu? W łokciu i kolanie. Większość lekarzy przynajmniej tak robi, więc wcale nie szydzę. Idziesz na rtg lub usg i nic nie widać. Dostajesz jakieś przeciwzapalne, przeciwbólowe i ogólnie "przeciwproblemowe" medykamenty.

Jeżeli jesteś dłużej w świecie sportu, możliwe że uderzyłeś do jakiegoś fizjo - ale szczerze? Trochę przestałam im ufać, więc napiszę, że prawdopodobnie zapłaciłeś za masaż na powięziach, rozmasowanie punktów spustowych, otejpowanie miejsca drażliwego i... cały spis nowych dolegliwości Twojego ciała, o których wcześniej nie słyszałeś, a które oczywiście możesz rozpracować u owego fizjo.

Nie będę teraz Ci doradzać co robić, jak mleko się rozlało. Ta notka ma na celu ostrzeżenie Cię. Przestań nie zwracać uwagi na swoje błędy techniczne, PRZESTAŃ OBCIĄŻAĆ NIEPRAWIDŁOWE USTAWIENIE CIAŁA. To zawsze kończy się kontuzją. Nie oszukasz banku. Nie spłacając długu technicznego dojdzie do kumulacji odsetek - i to co będziesz "wisiał", nagle okaże się albo niespłacalne albo bardzo trudno spłacalne (i kosztowne). I zdecydowanie nie warte przysłowiowej świeczki. 


Coraz prężniej na rynku polskim rozwija się instytucja trenera medycznego. Tzn takiego instruktora, co to ma zaplecze rehabilitacyjne w kieszeni. Dlaczego? Bo coraz więcej pokrzywdzonych przez sport ludzi jest dookoła. Pokrzywdzonych przez złe bieganie, złe skakanie, złe dźwiganie. I coraz więcej mówi się o naprawianiu zdrowia poprzez ruch, co jest godne i chwalebne i w ogóle pierogi.

Czekam z utęsknieniem aż Epoka Wpierdolu Treningiem minie. Kochałam ją szczerze, dopóki podparta była techniką i myśleniem zdroworozsądkowym (z dużą szczyptą fantazji i szaleństwa). Jednak ludzie są tylko ludźmi i ze wszystkiego co piękne, są w stanie stworzyć karykaturę. Są w stanie truć się sterydami tylko po to, by bronić swojej racji i wizji. Swego ego.

Anyway. Pilnuj siebie. Nie bądź zbyt dumny. Szlifuj podstawy. Bądź otwarty na zmiany. Dźwigaj i ciesz się zdrowiem. Całuski pa-pa.

Komentarze

 1. Witam, generalnie fajny wpis, przeczytałem, pośmiałem się, zgadzam się z wieloma poruszonymi wątkami...Ale jaki problem jest z nazwanym przez Panią frogsquot..??.. o co chodzi?? Nic złego nie widzę w tej pozycji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozstaw stóp?? Jak na moje niefachowe oko są poza obrysem barków. Ale ja tam nie znam się na tych czajnikach...

   Usuń
 2. Wpierdol treningowy to wbijanie sobie gwoździ. Przerabiałem na sobie, cierpliwy komornik po dłuższym czasie też był. Trzeba było zaczynać od nowa i to od PODSTAW. Warto przez nawet dłuższy czas szlifować podstawy gdyż to naprawdę się przydaje a dopiero potem po trochu sobie dokładać.
  Nie trzeba trenować dużo i ciężko, o wiele lepiej trenować mądrze i dobrze.

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Kettlebell Planet - czyli pdfy treningowe

Jako, że czytamy się w Nowym Roku, wypadało by zacząć cisnąć reklamę nowego pdf'a Angeli i wspomnieć coś o PowerWorkout Premium (tak, drodzy czytelnicy, temat odkopany!). Azaliż jednak jest tak, że zima Angelę w ciula zrobiła i.. sesja zdjęciowa nie nastąpiła z braku śniegu (a zimówki założone..). Nie, że narzekam, iż nie jest mokro, pizgająco i ślisko. Taka bardzo późna jesień mi bardzo odpowiada, jako iż wyszło z testów klinicznych, iż.. uczulona jestem na ciepło.

Tak. Bycie zimną suczą nagle nabrało cech medycznych.Zanim ucieszę Wasze pyski nowymi odcinkami treningowymi, wyjaśnię sprawę nowego PDF'a. Zatem. Nowy pdf sobie czeka na uzupełnienie graficzne.

...i skoro jest to już trzeci wytwór mojej zawodowej wyobraźni (kiedyś mi wepchną te słowa w twarz coś czuję), mogę rzucić nieco światła na większy projekt, jaki planowany jest od dwóch już lat. Ma on nawet swoją nazwę, bo kobiety nie mogą się oprzeć nazewnictwu od czasów biblijnych.

Kettlebell Planet.
Taadaaaaam! Bosz jak…

Kettlebell nie dla każdego - o sylwetkach trenujących kobiet.

Zdaje się, że swojego czasu Internety zasypane były mniej lub bardziej obszernymi materiałami w temacie, jak zmienia się kobieca sylwetka pod wpływem ciężarów. Jako jednak, że nie ma obecnie naborów na grupy początkujące, poczułam się w pełni usprawiedliwiona podejmowaniem tego wątku - bez posądzania mnie o bezwzględne nagabywanie, tudzież zniechęcanie do ruszenia dupy w kierunku sportów siłowych.

Kettlebell nie są dla każdego. Są rzeczy, których się nie dowiesz przed rozpoczęciem treningów.

Ale to głównie wina skamląco-jęczących pizduniek, które nabawiają się przepukliny od przeszukiwania alliexpress czy innej dawandy, w poszukiwaniu nowych trendy legginsów podnoszących optycznie pośladki* *walcie się. Nie działają. Po prostu łatwiej jest mówić "żadne mięśnie Ci nie urosną", niż tłumaczyć podstawy biologii 19 lub.. 28-latce.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego - czyli sadła na trenujących laskach, braku cycków i przerośniętych barach vel rozlewających się płetwach morświna.…

Dupka jak orzeszek, twarz jak rozdeptana pizza

Za każdym razem jak zaczyna grozić blogowi zadęcie profesjonalizmu, zaczynam pisać o pierdołach. Tak, to celowe. Podobno tak się utrzymuje uwagę co płochliwszych rybek w Sieci. Co by jednak nie mówić o temacie, jest on istotny dla kontynuacji gatunku. A przecież budowanie silniejszych, sprawniejszych i ponętniejszych fizycznie ciał nie może obyć się bez wyjściowego pyska. Nawet, gdy stanowi on sam w sobie zaprzeczenie stereotypowego pojęcia piękna.

Znowu będzie z autopsji, bo na innych ludziach możliwości eksperymentowania mam ograniczone.

Za każdym razem, jak zgłaszałam aptekarzom/kosmetyczkom/doradczyniom sklepowym ciągły problem z cerą - uporczywym trądzikiem - doradzano mi dwie rzeczy:

1. Poczekaj aż minie ci faza dojrzewania.

2. Musisz myć twarz rano i wieczorem.

Seriously.

SERIOUSLY.

Rozumiem, że moja fizjonomia może budzić lekkie wątpliwości co do mojej inteligencji i nie zaprzeczam, że mam swoje dni, gdzie wszystko co wychodzi z moich ust przypomina o tym, że kolor włosów jest…