Przejdź do głównej zawartości

Cofaj się tylko po to, by wziąć rozpęd.

Peterowi Lakatos, szefowi wyszkolenia Strong First na Europę chyba można zaufać jeżeli chodzi o trening kettlebell, nie? Dlatego nie musisz wierzyć mi, małej szarej gwiazdeczce podrzędnego bloga traktującego głównie o tym, co robić by móc JEŚĆ i nie tyć, i jeszcze żeby plecy nie bolały. Możesz zaufać jemu. A cóż on takiego mówi, co ciężko wtłoczyć do łbów większości entuzjastów sportu?

Tiredness is not the goal of the training - but the side product. Intensity is a tool, just like the weight, exercise, speed, ROM, load or volume - there are a lot more component than intensity alone.

Dla tych co nipanimaju, w skrócie: zmęczenie nie jest celem treningu, jest jego efektem ubocznym. Intensywność w treningu jest jednym z wielu narzędzi.

Jeżeli więc trenujesz tylko po to by móc zahaftować na koszulkę, lub dobry trening rozpoznajesz po ilości potu jaką wyciskasz z ubrania i butów - muszę Cię zmartwić. Jesteś w lesie. Jest ciemno. Zaczyna być coraz zimniej. Wilki wyją. W końcu coś Cię zeżre i wypluje.Zanim przyjdzie Ci do głowy, że może jęczę jak nienaoliwione drzwi, przedstawię Ci suche fakty. Robiąc rok temu trzy treningi godzinne w tygodniu, byłam jak młoda pantera na tropie tłustych antylop. Szybka, silna, głodna treningu. Nie do zajechania ciężarami poniżej 16kg. Od pół roku trenuję dziesięć do dwunastu treningów godzinnych w tygodniu. I wiesz co? Ślepa i spasiona antylopa na trzech raciczkach, wołając "wąchaj kurz! kurz wąchaj!", by mnie przegoniła. Poważnie. Wciąż idę chętnie na trening, ale widzę jak moja forma pikuje. Tak, życie chłoszcze. Młodość jeszcze wiele wybacza, ale ta młodość ma krótki termin przydatności.

Wciąż widzę wpisy o tym ile milionów ćwiczeń kto nie zrobił, komentarze prywatne "dzięki! prawie umarłam na treningu!", zachwyty nad workoutami które mają tyle sensu co biegi po górach z plecakiem pełnym cegieł. NIE DAJ SIĘ WPĘDZIĆ W LICYTACJĘ KTO WIĘCEJ I BARDZIEJ ĆWICZY. Wierz mi, to nie działa tak prosto, że byłabyś lepsza, gdybyś zmusiła się do tego i tamtego. Motywacja do treningów jest bardzo ważna, ale łatwo zabić przyjemność poczuciem winy. Zawsze gdzieś będzie ktoś, kto robi coś więcej/lepiej/szybciej/dłużej. Zawsze.

Doceniaj to, że ktoś inny martwi się o rozpiskę Twoich treningów, ale i patrz INDYWIDUALNIE na siebie. Nie poprzez pryzmat koleżanki. Owszem, czasem potrzeba Ci kopa w dupę by wziąć większy ciężar, by docisnąć to jedno powtórzenie. Ale to Ty znasz siebie najlepiej. Zawsze rób na swoje 100%, nie na czyjeś.

Z nostalgią wspominam swoje pierwsze treningi na sali pełnej pierdzących ogrów brzydzących się podskokami i wymachiwaniem. Z tej to też okazji postanowiłam zamieścić trening, po którym nie będziesz się czołgała dysząc o litość. Po którym prawdopodobnie nic nie będzie Cię bolało. Trening, którego nie da rady zrobić Twoja nieruchawa koleżanka, która może jeść wszystko a i tak świetnie wygląda.

Trening to nie kara za zjedzone pączki. Trening to droga do bycia silnym, do bycia coraz lepszym.Czas: dowolnie

Ćwiczenia wersja ADVANCED:
1. Press + goblet squat 1x2
2. Press + goblet squat + press w goblet squat 1+1x2
= całość x3
3. Pompka tricepsowa 5x3

Dwie do trzech serii.

Ćwiczenia wersja ADEPT:
1. Military press: 1x2, 2x2, 3x2, 4x2, 5x2
2. Goblet squat: 1, 2, 3, 4, 5 - x 3
3. Pompka zwykła 5x2
4. Pompka tricepsowa 5x1

Dwie do trzech serii.

Twoja rozpiska:
Teraz wiesz, czemu ten jeden lekki kettlebell nigdy nie będzie Ci zbędny. Fajnie jest skakać po ciężarach i móc ciągle dokupować nowe, jednak jeszcze fajniej móc wykorzystywać stare zabawki w nowych treningach. Żałuj pieniądze na nową bluzkę, a nie na sprzęt.

Na 80% nie uda Ci się zrobić głębokiego przysiadu z kettlem nad głową - bez przekroczenia kolanami linii palców. Jasne. Dlatego do tego ćwiczenia masz mieć zdrowe kolana, i dlatego masz wykonywać tylko jedno powtórzenie przysiadu w serii. Pamiętaj, że nie podnosisz traktora.

Zielona: Weź 8kg do treningu ADEPT. Ogranicz military press do 3 powtórzeń, zamiast robić do 5.

Pomarańczowa: Weź 8/12kg do treningu ADEPT.

Czerwona: Jak dopasować ciężar do poziomu ADVANCED? Musisz znać swój MAX w zwykłym military pressie. Podziel to na pół i dorzuć 2-3kg. Przykład: mój max press to 19kg, dlatego do treningu użyłam 12kg. (Dla Panów liczymy tak samo. Czyli ok.60% maxa)

Enjoy!


A dla tych co nie wierzą, że umiem mówić bez TSS TSS TSS, i że rano wyglądam tak jak się czuję - czyli jak coś co się zeskrobuje z torów po teżewe (i dlatego nie można do mnie dzwonić przed godziną 11stą): wywiad. Nie o kulkach, ale i tak posłuchajcie. O tym, że idziemy na żywo dowiedziałam się na 20 sekund przed wejściem na antenę. O tym, że kamera jest włączona - po. Stąd też moje namiętne wiercenie. O hemoroidach nic nie wiem.

Komentarze

 1. Wiem, że z mojej klawiatury zabrzmi to mało wiarygodnie, ale spróbuję:
  ekhem... masz ode mnie wirtualnego przytulasa i 'kop-w-dup' na szczęście. Trzymaj się! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To że DajeszOjciec Ciebie czytuje nie ulega wątpliwości. Ale czy Ty czytujesz DajeszOjca? Bo zauważam zbieżność w czasie niektórych tematów (trening zindywidualizowany, nie do upadłego, yebać rekordy itp).
  A może to jakiś nowy trend? Byle tylko mój osobisty trener Was nie czytał bo zamiast sylwetki a'la Młody Bóg na plaży czy tam w piaskownicy z juniorem będę wyglądał na podtatusiałego starego pasa ;).
  Just kidding. Święta prawda z tą intensywnością, dobieraniem środków, odpoczynkiem i przede wszystkim czerpaniem radości z treningu!

  OdpowiedzUsuń
 3. great minds think alike? ;>

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeden z najmądrzejszych, najładniej napisanych (dowcip, frazy) i najciekawszych wpisów jakie ostatnio czytałem. W zasadzie rozważam zrobienie sobie tatuażu, z którymś akapitem - bo mądrość objawiona w najczystszej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 5. He he... coś w tym jest, bo przeczytawszy ten wpis musiałem powstrzymać się z publikacją swojego, który... jest na bardzo zbliżony temat.
  Nie, to nie jest spisek, choć może na taki wyglądać ;)

  Co się zaś tyczy zarzynania na treningu - jest w tym jakiś niesamowity urok, takie ocieranie się o własną granicę, gdy nie wiesz, czy się zaraz nie porzygasz, trzęsie cię jak w delirce. To jest zresztą to, co ludzi w pierwszym kontakcie z crossFitem urzeka - wydaje ci się, że masz formę, że jesteś gość - a tu nagle okazuje się, że sama rozgrzewka doprowadza cię do stanu przedzawałowego. To jest jak sport ekstremalny co drugi dzień, mega uzależniające.

  Niestety, jest to też droga donikąd (co najwyżej do kontuzji). Zarzynanie się nie podnosi siły, tylko z niej wyżyma. CO z tego, że zrobię mega WODa, czy pobiegnę półmaraton w upał powyżej 30 stopni, skoro potem przez kilka dni dochodzę do siebie? Że zamiast dać organizmowi impuls do rozwoju i adaptacji doprowadzę go na skraj wycieńczenia?

  Nie opłaca się dawać po bandzie - to jest cofanie się w rozwoju (sportowym) i proszenie się o guza.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybyś w Press'ach potrafił wywierać taką presję jak na mnie, to byłbyś polskim Olivierem Quinn!

  OdpowiedzUsuń
 7. Utrzymanie jakości wymaga czujności :-) Między wierszami błyska pazur intelektu, pewności siebie i siły. To chyba najlepszy przepis na żywe słowo. No i widać, po prostu widać, że Autorka tych wpisów czyta książki. Stylu nie można się nauczyć. Styl się ma, albo nie :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale słodzi, ale słodzi..!!
  Trzymaj kurs!

  OdpowiedzUsuń
 9. no... to ja się właśnie cofam mam wrażenie...

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Kettlebell Planet - czyli pdfy treningowe

Jako, że czytamy się w Nowym Roku, wypadało by zacząć cisnąć reklamę nowego pdf'a Angeli i wspomnieć coś o PowerWorkout Premium (tak, drodzy czytelnicy, temat odkopany!). Azaliż jednak jest tak, że zima Angelę w ciula zrobiła i.. sesja zdjęciowa nie nastąpiła z braku śniegu (a zimówki założone..). Nie, że narzekam, iż nie jest mokro, pizgająco i ślisko. Taka bardzo późna jesień mi bardzo odpowiada, jako iż wyszło z testów klinicznych, iż.. uczulona jestem na ciepło.

Tak. Bycie zimną suczą nagle nabrało cech medycznych.Zanim ucieszę Wasze pyski nowymi odcinkami treningowymi, wyjaśnię sprawę nowego PDF'a. Zatem. Nowy pdf sobie czeka na uzupełnienie graficzne.

...i skoro jest to już trzeci wytwór mojej zawodowej wyobraźni (kiedyś mi wepchną te słowa w twarz coś czuję), mogę rzucić nieco światła na większy projekt, jaki planowany jest od dwóch już lat. Ma on nawet swoją nazwę, bo kobiety nie mogą się oprzeć nazewnictwu od czasów biblijnych.

Kettlebell Planet.
Taadaaaaam! Bosz jak…

Kettlebell nie dla każdego - o sylwetkach trenujących kobiet.

Zdaje się, że swojego czasu Internety zasypane były mniej lub bardziej obszernymi materiałami w temacie, jak zmienia się kobieca sylwetka pod wpływem ciężarów. Jako jednak, że nie ma obecnie naborów na grupy początkujące, poczułam się w pełni usprawiedliwiona podejmowaniem tego wątku - bez posądzania mnie o bezwzględne nagabywanie, tudzież zniechęcanie do ruszenia dupy w kierunku sportów siłowych.

Kettlebell nie są dla każdego. Są rzeczy, których się nie dowiesz przed rozpoczęciem treningów.

Ale to głównie wina skamląco-jęczących pizduniek, które nabawiają się przepukliny od przeszukiwania alliexpress czy innej dawandy, w poszukiwaniu nowych trendy legginsów podnoszących optycznie pośladki* *walcie się. Nie działają. Po prostu łatwiej jest mówić "żadne mięśnie Ci nie urosną", niż tłumaczyć podstawy biologii 19 lub.. 28-latce.

Wróćmy jednak do tematu przewodniego - czyli sadła na trenujących laskach, braku cycków i przerośniętych barach vel rozlewających się płetwach morświna.…

Dupka jak orzeszek, twarz jak rozdeptana pizza

Za każdym razem jak zaczyna grozić blogowi zadęcie profesjonalizmu, zaczynam pisać o pierdołach. Tak, to celowe. Podobno tak się utrzymuje uwagę co płochliwszych rybek w Sieci. Co by jednak nie mówić o temacie, jest on istotny dla kontynuacji gatunku. A przecież budowanie silniejszych, sprawniejszych i ponętniejszych fizycznie ciał nie może obyć się bez wyjściowego pyska. Nawet, gdy stanowi on sam w sobie zaprzeczenie stereotypowego pojęcia piękna.

Znowu będzie z autopsji, bo na innych ludziach możliwości eksperymentowania mam ograniczone.

Za każdym razem, jak zgłaszałam aptekarzom/kosmetyczkom/doradczyniom sklepowym ciągły problem z cerą - uporczywym trądzikiem - doradzano mi dwie rzeczy:

1. Poczekaj aż minie ci faza dojrzewania.

2. Musisz myć twarz rano i wieczorem.

Seriously.

SERIOUSLY.

Rozumiem, że moja fizjonomia może budzić lekkie wątpliwości co do mojej inteligencji i nie zaprzeczam, że mam swoje dni, gdzie wszystko co wychodzi z moich ust przypomina o tym, że kolor włosów jest…